Edith féle
Anikó 2005.10.16. 18:36
Edith-től tanult táska varrása.
1. Leszabsz 12 db 7 x 25 cm-es csíkot. Ezek a csíkok lehetnek mind különböző szíműek, vagy 2 féle harmonizáló szímű anyagból.
- Egymás mellé varrod a csíkokat. A sorrendben csak annyi a szabály, hogy neked tetszen az összhatás.
Ez lesz az eredménye. Mérete: kb 68 x 25 cm lett.
- Előveszel egy 73 x 36 cm-es flízt és ráfekteted a csíkokat a felső széléhez igazítva. Legombostűzöd. Alul lesz a sötétebb anyagból képezett hegyes-völgyes rész.
- A díszítő tűzések kerülhetnek a csíkok közepére, vagy a 2 csík találkozásához, Esetleg elvándorolhatnak a szomszéd csíkokba is. Ha a közepére kerülnek, a varrások mentén először az árokban tűzd le. Ezután jön a díszítő tűzés. Ebbe aztán bele lehet vinni a fantáziádat! Vedd elő a fényes vagy színátmenetes cérnáidat! Nagyon jó erre a célra a kárpitoscérna is. Edith azt ajánlotta, hogy ne legyünk szelidek, hanem „vaduljunk” amikor a díszítést készítjük. Ezen azt kell érteni, hogy „rajzoljunk „ a géppel a lágy hullámoktól a vad kacskaringókig, mint a szabad gépi tűzésnél.
- Akinek tud a gépe szép díszítő öltéseket, használja ki, és alkosson csodákat vele! De nincsen kikötve, hogy csak géppel lehet varrni, a kézi öltések sokkal értékesebbek! Edithnél láttam olyan táskát is, amelyik nem öltésmintákkal volt díszítve, hanem különböző zsinórokkal, szalagokkal, horgolt csipkékkel. Fel kell deríteni a varrósdoboz rejtett tartalékait!
- Ha úgy érzed, eleget kacsáztál a különböző színű cérnákkal, akkor lépjünk tovább. Fogj egy 73 x 14cm-es viszonylag sötét tónusú anyagot és a hátuljára vasalj vetexet! Ezután ráfeketeted a munkád alsó szélére, ahol a flíz még szabadon látszik. A csíkokból kb 5 cm magasságot befed. Itt fognak elhelyezkedni a dombtetők és a völgyek, amit először krétával megtervezel ( vagy használod az én sablonomat).
- A tervezésnél figyeld a hímzéssel díszített csíkokat, hogy mindig fedésben legyenek !!! Kivágod a völgyeket, legombostűzöd, hogy ne csússzon el. Ezután sűrű cikk-cakk öltéssel rögzíted. Ehhez a gépeden a felső szálfeszességet lazítani kell ! A talpnyomás is lágy legyen!
- Most pedig lehet tovább tuningolni. Én gyöngyöket varrtam a díszítő öltések közé. Érdemes a kicsiket nagyokkal kombinálni, a színeket pedig úgy váltogatni, hogy harmonikus összképet kapjunk. Lehet kézi hímzést is belevarrni. Pl: Franciacsomót. Tervezem, hogy egy következő táskánál fa gombokat, és golyókat fogok varrni. Izabella színes gombokat használt, és nagyon szép lett a táskája. Te mivel tuningolod a táskádat?
- Készítsük el a táskának a bélését is. Akkor alkotsz igazán nagyot, ha a szép külső szép belsőt is takar. Én úgy tartom praktikusnak, ha sok zseb van benne. Ha nem akarsz sokat bíbelődni külön-külön a zsebekkel, akkor csináld úgy ahogy én szoktam.
Végy egy kb. 73 x 36 cm-es és egy kb. 73 x 14 cm-es cm-es textil darabot. Varrd össze a kettőt így:
Tehát lesz 2 nagy, és 4 kicsi zsebed. Vagy elosztod úgy, ahogy jónak látod.
A függőlegesek mentén igen szép, ha valamilyen hímzéssel díszíted. Jó a gépi hímzés is. A 2 nagyobb zseb kapjon zsebfedőket! Azokat is hímezd körbe!
- Most jön a "feneke" kialakítása. Edith táskájának kör alakú volt az alja. Én egyszerűsítettem rajta. Összevarrjuk a bélés két oldalát, majd az alját is. A sarkát merőlegesen tetszőleges nagyságban levarrjuk.
- Ugyanezt a műveletet elvégezzük a táska külső részével is.
- Ahhoz, hogy a két vállpántot elkészítsd, kell 2 x kb. 75 cm-es ripsz szalag, amit bevonunk 2 db kb 77 cm x 7 cm-es sötét tónusú textilcsíkkal.
- Egy 6 cm széles sötét tónusú csík két végét összevarrjuk talpszélességben.
- A táskádba belehelyezed a bélést, rágombostűzöd a vállpántokat, és az előbb elkészített pánttal összedolgozod.
- A cippzárt utólag szoktam kézzel belevarrni. Érdemes 5 cm-rel nagyobbat venni, mint a táskád szélessége, így könnyebb vele dolgozni !
További infókat találsz a Hírek/Cikkek menüpontban erről.
|